Defter

Uzun Bir Aranın Ardından Yeniden: Blog Yazarları Çalıştayı

Önümüzdeki Nisan’da 8. yaşını dolduracak olan Sinerjik.org’u yeni yeni şekillendirdiğim 2008 Haziran ayında katılmıştım Ankara’da gerçekleştirilen “Türk Blog Yazarları” toplantısına sanıyorum. Liseli birkaç öğrenciden biriydim toplantıda. Blog yazarı abilerle birlikte o toplantıda blog yazarlarının dernekleşmesi gerektiğinden bahsetmiş, sonradan başarısız olacak birtakım dernekleşme faaliyetlerine girişmiştik.

Sonra Türkiye’de blogun modası geçti, bir başka deyişle daha önce yazdığım üzere bloglar ölmeye başladı. Mikroblog projesi olarak Twitter ve Tumblr devreye girdi. Esaslı blogcuların pabucu dama atıldı. Türkiye’nin çok okunan blogları bir bir kepenk kapatmaya başladı. Bunun yerine üretimi azaltıp bir köşede okuyucularından bihaber yaşamaya devam eden bloglarsa yaşlanmayı sürdürdü. Ne mutlu ki Sinerjik.org, bu bloglardan bir tanesi.

Derken yeni bir organizasyon ortaya çıktı: Blog Yazarları Çalıştayı. Hem de bu yıl yirmincisi yapılacak olan Türkiye İnternet Konferansı kapsamında gerçekleştirilecek. Evren Soyuçok’un organize ettiği Blog Yazarları Çalıştayı’nda kouşmacılardan birisi de benim. Her ne kadar ayağımdaki ufak sakatlıktan dolayı fiziken katılamayacak olsam da, canlı yayınla konferansta medya bilgi okur yazarlığı, blogların hukuki problemleri  (bilişim ceza hukuku, fikri haklar ve sorumluluk hukuku kapsamında), Türkiye’deki internet trendinde blogların yeri ve kurumsal bloglar hakkında konuşacağım.

İstanbul Üniversitesi Beyazıt Yerleşkesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde 3 Aralık 2015, Perşembe günü saat 16.00 – 18.00 arasında gerçekleşecek etkinliğe seyirci olarak katılabilirsiniz. Çalıştay’ı canlı seyretmek için periscope.tv/evrengunlugu adresini, çalıştayla ilgili paylaşımlarınız için #blogçalıştayı etiketini kullanabilirsiniz.

Son olarak çalıştaya katılacak konuşmacılar ve blog siteleri şöyle: Alp Bolat istanbulistanbulolali.com / Artemis Günebakanlı – manyetikbant.com / Aycan Doğanlar – pinquitte.com / Evren Soyuçok – evrengunlugu.net / Funda Güleç Yalçın – fundalina.com / Furkan Güven Taştan – sinerjik.org / Kemal Kaya – yoldaolmak.com / Ömer Enis Şen – omerenissen.com / Sabri Safa Paksu – spaksu.com

Yazar hakkında

Furkan Güven Taştan

Erzurum'da doğdu. Ankara Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi. Daha ayrıntılısı için tıklayınız.

1 Yorum

Yorum göndermek için buraya tıklayın