Kategoriler
İnternet & Bilgisayar

İnternette içerik üretmenin demokratikleşmesi ve blogların çöküşü

Her yıl, blogumdaki ilk yazının yayınlanma tarihi olan 11 Nisan günü bir muhasebe yazısı yayımlamak, 2000’li yıllarda Türkçe blog yazan internet abilerinden öğrendiğim bir gelenekti. Son beş altı senedir bunu yalnızca bir blog doğum günü kutlama havasında sürdürmüşüm. Sinerjik blogun 12. yıl yazısında bu kez çerçeveyi biraz daha genişleterek blog dünyasına ilişkin bir muhasebe denemesi […]

Kategoriler
İnternet & Bilgisayar

2011 Sosyal Medya Dünyasının İstatistikleri

Bir video infografik olarak hazırlanan sosyal medya istatistiklerinde çok ilginç bilgiler paylaşılıyor. Bunlardan belki de en önemlisi Facebook’un artık Google’dan daha fazla ziyaretçisi olduğu. Facebook’un 800 milyon, Twitter’ın 225 milyon, Linkedin’inse 135 milyonun üzerinde kullanıcısının olduğu da paylaşılan bilgiler arasında.

Kategoriler
Hukuk İnternet & Bilgisayar

Sosyal Medya, Yeni Anayasa Sürecini Yönlendirebilir Mi?

Yeni sivil anayasa taslakları sadece siyasi partilerle ve sivil toplum kuruluşlarına danışılarak yapılırsa 24. Dönem TBMM, Türkiye için şüphesiz büyük bir adım atacaktır. Ancak bu, demokrasiye yeni bir model kazandırmak değildir. Günümüz dünya demokrasisi için gerekli olandır sadece.