Kategoriler
Hukuk

Legal Design: Tasarım, hukuki mevzulara burnunu sokarsa

Disiplinler arası alanlarda uzmanlaşmanın artık el üstünde tutulduğu iş dünyasında, hukukçuları ilgilendiren pek çok alan doğmaya başlıyor. Bunlardan birisi de tasarım ekosistemiyle hukuk dünyası arasında yeni bir bağlantı kuran “legal design.”

Kategoriler
Hukuk

Hukukta yazı tipi tercihi

Bir avukat olarak dilekçedeki yazı tipi tercihiniz, muhatabınız karşısındaki duruşunuzu yansıtır. Comic Sans ile yazılmış bir dilekçeyi mahkemeye sunarsanız, hâkim size duruşma salonuna tişörtle gelmişsiniz gibi davranır. Bu cümleler, Amerika’daki tipografi tutkunu hukukçuların bakış açısını yansıtmakta. Türkiye’de ise görsel iletişimde henüz Amerika kadar mesafe alamadığımızdan mı, yoksa toplumun estetik algısının zayıflığından mı bilinmez; fantastik yazı […]

Kategoriler
İnternet & Bilgisayar

There Are Two Kinds of People In This World

Çevredeki yemek yenilebilecek yerleri keşfettirmek için kurulan Zomato’nun yeme ve içme üzerine tasarladığı 15 infografiden biri. Bu infografide soldaki beni temsil ediyor. Kalanlara şuradan ulaşabilirsiniz.

Kategoriler
Defter Genel İnternet & Bilgisayar

Kitap mı e-kitap mı? Elbette kitap!

Kitap / e-kitap tartışmasına bir de Kore’de bir üniversitede tasarım dersleri veren endüstriyel tasarımcı Jinsop Lee’nin teorisi üzerinden bakmak gerekiyor. Bunun için ilk olarak kitabı ve e-kitabı birer tasarım olarak düşünerek başlamamız gerekiyor.

Kategoriler
İnternet & Bilgisayar

Keep Calm Posterlerinin Tarihçesi ve Anlamı

Son birkaç yıldır sosyal medyada meşhur olan “Keep Calm and …” yazılı posterlerinin orjinali olan “Keep Calm and Carry On” posterinin tasarımı tahmin edebileceğimizden çok daha önceki bir zamanda tasarlanıyor. Orjinalinin tasarlanmasından yaklaşık 50 yıl sonra ikinci el bir kitapçının asmasıyla tekrar ün kazanıyor ve her yere yayılıyor.