Kategoriler
Defter Kısa dalga

İtalyan Yönetmen’den Türkiye Kolajı: Watchtower of Turkey

Bir şehri veya ülkeyi gezerken o ülkeyle ilgili film çekebilecek kadar imaj yakalayabilenlere hayret ettiğimi bir kez daha söyleyeyim. Leonardo Dalessandri’nin bu filmi hayretimi ortaya koydu bir kez daha. Leonardo, Türkiye’de 20 günde 3500 km turlamış ve Kapadokya, Pamukkale, Efes, İstanbul ve Konya görüntüleriyle üç buçuk dakikalık bu harika Türkiye kolajı çıkarmış.

Kategoriler
Kısa dalga

Alternatif Toplu Ulaşım Aracı: 3D Express Coach

Çin’de 2010 yılında geliştirilen proje, bizim internet sitelerimize bir yerel seçim arifesinde 2014 yılında düşüyor. Daha önce servis edildi mi bilmiyorum; ancak Çin’i ortalama 4 yıl geriden takip ediyoruz, teknolojide değil haberlerde! Çin’de 3D Express Coach adıyla üretilen bu proje sayesinde, trafiğe takılmaksızın bir toplu ulaşım mümkün. Tabi yol güzergahlarını buna göre ayarlamak gerekiyor. 3D […]

Kategoriler
Defter

100 Years of East London Style in 101 Seconds

Doğu Londra‘da açılacak olan bir alışveriş merkezinin 2011 yılında hazırlanan reklam videosu da blogumun alıntı videolar köşesinde kalsın. Arkaplanda Doğu Londra sokaklarının yer aldığı bu reklam filmi, viral reklam alanında insanları paylaşmaya iten eğlenceli bir çalışma olmuş. 1911 yılından 2011 yılına; dansıyla, müziğiyle ve kıyafetleriyle Doğu Londra tarzını anlatan 100 saniyelik film:

Kategoriler
Genel İnternet & Bilgisayar

Bir Kız Çocuğunun Yaşlı Bir Kadına Dönüşümü (Time-Lapse Video)

Bir fotoğrafçı evinize geliyor. Ailenizin en küçük üyelerini ve en yaşlı üyelerini fotoğraflıyor. Stüdyosuna dönüyor, çektiği her fotoğrafı dikkatlice inceliyor; üyelerin ortak kafa yapılarını tespit ediyor. Sonra devreye yazılımlar giriyor. (After Effects, 3D Studio Max ve Nuke)

Kategoriler
Genel

Stupidity Captured At 2500 Frames Per Second

Phantom Flex marka yüksek hızda çekim yapabilen dijital kameralarla kaydedilmiş, olağanüstü çekimler.

Kategoriler
Yurtsuz John

Son Darbe: 28 Şubat

M. Ali Birand, darbeleri konu alan belgesellerine bir tanesini daha ekledi: Son Darbe: 28 Şubat. 20. yüzyılın sonundaki siyasi ortamı ‘özet geç‘ prensibiyle dakikalara sığdırmayı başaran Birand’ın bu belgeselini bu ülkeyi tanımaya çalışan genç insanlar izlemeli özellikle. Şimdiyle on-yirmi yıl öncesini karşılaştırmak, tahmin edildiği kadar kolay bir iş değildir, hele de henüz yirmi yaşına basmamışsanız. […]

Kategoriler
İnternet & Bilgisayar

2011 Sosyal Medya Dünyasının İstatistikleri

Bir video infografik olarak hazırlanan sosyal medya istatistiklerinde çok ilginç bilgiler paylaşılıyor. Bunlardan belki de en önemlisi Facebook’un artık Google’dan daha fazla ziyaretçisi olduğu. Facebook’un 800 milyon, Twitter’ın 225 milyon, Linkedin’inse 135 milyonun üzerinde kullanıcısının olduğu da paylaşılan bilgiler arasında.